جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 62849 زمان انتشار : 28 بهمن 1392 10:43:00

بیش از 40 پوستر «ایران جوان»، هدیه طراحان نهضت پوستر انقلاب به مردم

کارگاه تولید پوستر ایران جوان با موضوع افزایش جمعیت که توسط نهضت مردمی پوستر انقلاب برگزار شد با تولید بیش از40 پوستر و سخنرانی اساتید تجسمی پایان یافت.
بیش از 40 پوستر «ایران جوان»، هدیه طراحان نهضت پوستر انقلاب به مردم

به گزارش سينما خبر، کارگاه تولید پوستر ایران جوان با موضوع افزایش جمعیت که توسط نهضت مردمی پوستر انقلاب و با همکاری مجموعه فرهنگی سرچشمه و قرارگاه فکری ـ فرهنگی ولی امر خراسان رضوی در تهران برگزار شد، روز گذشته به کار خود پایان داد.

مسعود نجابتی، محمدرضا دوست‌محمدی، حسین نیرومند، حجت‌الاسلام زائری و حجت‌الاسلام آزادی از اساتید این کارگاه 3 روزه بودند.

حاصل این کارگاه که با حضور 33 نفر از طراحان نهضت مردمی پوستر انقلاب از 7 شهر کشور برگزار شد، 40 پوستر بود که به زودی از طریق سایت نهضت جهت استفاده عموم مردم ارائه خواهد شد.

در اختتامیه این کارگاه که در مجموعه فرهنگی سرچشمه، یادمان شهدای انقلاب اسلامی تهران برگزار شد، از چهار اثر برگزیده تقدیر به عمل آمد.

*میری: پوستر انقلاب فقط مشت و پرچم نیست

سیدمحمدرضا میری دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب با اشاره به پیام امام راحل به هنرمندان، بر نقش هنر متعهد در نشان دادن نقاط مبهم و تاریک عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تأکید کرد و گفت: بعضی گمان می‌کردند و می‌کنند چون این نهضت پسوند انقلاب را با خود دارد حوزه فعالیت‌های آن محدود خواهد بود در صورتی که طبق پیام امام به هنرمندان نقش هنرمند فراتر از این چیزهاست و پوستر انقلابی به مشت و پرچم و خون ختم نمی‌شود.

وی افزود: در این کارگاه پوسترهایی که مثلا در مذمت پیشگیری از بارداری طراحی شده نیز پوستر انقلابی است و رمز ایجاد چنین فضای باز و روزآمد، التزام نهضت پوستر انقلاب به دغدغه‌های روز رهبر معظّم انقلاب است.

* نجابتی: طراحان این کارگاه مطیع امر ولایتند

مسعود نجابتی از اساتید مبرز بین‌المللی که بخش عمده هدایت علمی نهضت را برعهده دارد درباره این کارگاه و پوسترهای اجتماعی می‌گوید: باید برای خلق پوسترهای اجتماعی قبلا از حضور کارشناسان مختلف بهره برد تا ایده در ذهن هنرمند به طور صحیح شکل بگیرد آنگاه برای پرداخت پوستر، مشکل زیادی نخواهیم داشت.

وی افزود: پوستر اجتماعی باید با عموم مردم ارتباط برقرار کند لذا ما از نمادهای نو اما غیر پیچیده استفاده می‌کنیم؛ محصولات این کارگاه برای همه مردم است حتی روستاهای دور دست لذا در خلق آثار اصلا پیچیدگی رفتاری نداریم حتی شاید این زبان تصویر برای اهالی سایر تمدن‌ها قابل فهم باشد البته فرهنگ ما دارای اقتضائاتی است و عرف و شرع هم برای طراحان در مقوله انتخاب نماد مهم است که این محدودیت خود باعث خلاقیت در انتخاب نماد خواهد شد.

نجابتی در خصوص موضوع این کارگاه گفت: طراحان این کارگاه مطیع امر ولایتند همانطور که جنگ ما و پذیرش قطعنامه به امر ولی مورد اطاعت قرار گرفت، امروز این بچه‌ها احساس می‌کنند باید این دغدغه رهبری به مردم منتقل شود تا زمینه‌های اجرای آن فراهم شود لذا می‌طلبد این پیام توسط هنرمندان و با زبان هنر مطرح شود و کارشناسان زوایای آن را جا بیاندازند آنگاه هیچ کس حتی جریانات سیاسی انکار نخواهند کرد که ایران در یک بازه زمانی نه چندان دوری به خطر خواهد افتاد شاید زمانه‌ای سیاست پیشگیری نیاز بوده اما آن زمان گذشته و امروز برنامه خود را می‌طلبد.

* دوست‌محمدی: در سی سال بعد انقلاب از این فعالیت ها خیلی کم دیده‌ام

محمدرضا دوست محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و از اساتید این کارگاه نیز می‌گوید: این اولین آشنایی من با نهضت است و به واسطه استاد نجابتی برای انجام یک خدمت در این جمع حاضر شده‌ام.

وی افزود: جمع کردن بچه‌های متعهد و با استعداد و هنرمند که به مسائل جامعه خود حساسند کار مهمی است که در فضاهای هنری چنین موقعیتی کم دیده می‌شود؛ این بچه‌ها مثل یک رزمنده و بدون چشم داشت وارد میدان شده‌اند و من در سی سال بعد انقلاب از این فعالیت‌ها خیلی کم دیده‌ام.

دوست‌محمدی ادامه داد: چندی پیش کارهایی درباره این موضوع در تهران تولید و اکران شد که دارای آسیب هایی بود. ابتدای کارگاه ما هم به بررسی همین آسیب‌ها گذشت؛ تبلیغات یک حرکت چند جانبه است و باید از چند زاویه به یک موضوع نگاه کند نه اینکه یک جمله با حجم وسیعی اکران شود و این طرز حرف زدن کار را حکومتی می‌کند؛ مردم نیاز به امر و نهی ندارند بلکه سوالاتی دارند که باید به آن ها پاسخ داده شود.

بنابرگزارش فارس، این استاد تجسمی تصریح کرد: از طرفی در کنار این فرهنگ‌سازی، دولت باید زمینه‌ها و شرایط افزایش جمعیت را برای خانواده‌ها فراهم نماید البته بچه‌های این کارگاه به عنوان هنرمندان مردمی و از جانب مردم به خلق اثر خواهند پرداخت.

وی افزود: این فرهنگ غلط که ریشه در فرهنگ مصرف‌گرایی و عدم آشنایی ما با مبانی دینی و خیلی چیزهای دیگر دارد با یک کارگاه پوستر حل نخواهد شد اما هر کس وظیفه دارد کار خودش را درست انجام دهد؛ ما امیدواریم کار این گروه که بر اساس تکلیف شروع شده تبدیل به یک موج شود و تاثیر گذار باشد؛ دولت هم باید به وظایف خودش عمل نماید.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011