جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 52661 زمان انتشار : 03 شهریور 1392 14:45:00
اختصاصي// نگاهي به سينماي مستقل؛

بنيان گذاران موج نوي سينماي ايران چه كساني بودند؟

سينماي ايران هويت خود را مديون بنيان گذاران موج نوي سينماي ايران هستند.
بنيان گذاران موج نوي سينماي ايران چه كساني بودند؟

در دهه 40 نسل تازه اي از جوانان به سينماي ايران روي آوردند كه تحولي اساسي در سينما به وجود آوردند ، اما اين تحول تضميني براي استمرار در آينده نداشت. 

اين نسل از سينماگران شناخت درستي از هنر و صنعت سينما داشتند و در این جریان به شدت متأثر از ادبيات معاصر ايران بودند. و حتی  به قاطعيت مي توان گفت شاخصه ی اصلي موج نو در سينماي ايران ، ارتباط سينماگران با ادبيات معاصر بود و این ارتباط خوب با ادبیات تحولي در شيوه ساخت و روايت آنها در فیلمسازی به وجود آورد. 
 
«بهرام بيضايي»‌ ، «مسعود كيميايي»‌، «داريوش مهرجويي» و «ناصر تقوايي» از بنيانگذاران موج نوي سينماي ايران هستند كه ايران سينماي خود را مديون آنها است.
 
«مسعود كيميايي» با فيلم «قيصر» اولين تحول را در سينما ايجاد كرد و به دنبال آن «داريوش مهرجويي» با فيلم «گاو» كه برگرفته از داستان «غلام حسين ساعدي» بود ، معناگرايي را به سينما وارد كرد و «ناصر تقوايي» با فيلم «آرامش در حضور ديگران» . ديدگاه هاي روشنفكرانه خود را توسط سينما به مردم منتقل كرد و «بهرام بيضايي» با «اوج و فرود» خود شناخت درستي از هنر فيلمسازي را ارائه داد. 
 
شايد سينماي ايران هويت خود را با موجي كه اين سينماگران راه انداخته بودند ، پيدا كرد .زيرا پيش از آن سينماي ايران فيلم هاي سطحي توليد مي كرد و به تقليد از سينماي هند و مصر به ساخت فيلم مي پرداخت كه افراد سطح پايين از اين فيلم ها استقبال مي كردند و افراد روشنفكر و دانشجو فيلم هاي سينمايي آمريكا و فرانسه را مشاهده مي كردند. 
 
موج نوي سينماي ايران ديدگاه هاي روشنفكرانه ، اجتماعي و سياسي جديد را با كمك از ادبيات به مخاطبان منتقل كرد،اما در چند سال اخیر حتی سایه ا ی از برخی از این سینما گران مانند بیضایی به دلیل نبود حمایت و شرایط مناسب برای فیلمسازی دیده نمی شود یا اگر هم هستند با نا رضایتی مخاطبان خود رو به رو بودند،کما این که مهرجویی با ساخته ی اخیر خود (چه خوبه که برگشتی)طرفداران خود را به کما برد.
 
گزارش از نغمه فتاحی
 


OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011