جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 39308 زمان انتشار : 22 دی 1391 12:53:00

«نغمه‌های محمدی» در فجر سی‌و‌یکم طنین‌انداز می‌شود

برای نخستین بار روایت متفاوتی از امت رسول گرامی اسلام در سراسر دنیا، تحت عنوان مستند «نغمه‌های محمدی» به جشنواره فیلم فجر می‌آید. در حقیقت این مستند دایرة المعارفی از نماهنگ‌های نبوی است.
«نغمه‌های محمدی» در فجر سی‌و‌یکم طنین‌انداز می‌شود

 

به گزارش سينما خبر، مستند «نغمه‌های محمدی» راه‌یافته به بخش سینما حقیقت سی و یکمین جشنواره فیلم فجر، موضوع متفاوتی نسبت به دیگر مستندهایی دارد که در سه دهه گذشته به جشنواره فیلم فجر آمده‌اند.

«نغمه‌های محمدی» را می‌توان نخستین مستندی دانست که با محوریت نگاه امت رسول‌الله(ص) به شخصیت نبی مکرم اسلام، در جشنواره فجر حضور می‌یابد.

این فیلم تصویر همبستگی مهرورزانه ملت‌های مسلمان است که در عین تنوع قومی و جغرافیایی و تفاوت نژاد و زبان، صدای یکپارچگی امتی را در عشق و احترام نسبت به نبی مکرم اسلام (ص) در نغمه‌های خود متجلی می‌کنند.

«نغمه‌های محمدی» شمه‌ای موسیقایی از امت پیامبر(ص) است که ابهت و مقام و مهر آن رسول را در قلب مسلمانان جهان می‌کاود و  باور و ایمان مسلمانان آفریقایی، ترک، عرب، اردو، فارس و مالایایی را نسبت به خاتم پیامبران به تصویر می‌کشد.

این مستند روایتی متفاوت از امت محمد(ص) است و در آن تلاش شده، حقیقت وجود مقدس پیامبر مهربانی‌ها را از زاویه رخنه‌اش در دل و جان عموم مسلمانان (از هر گروه و هر طبقه) در قالب اشعار و نغمه‌های آنان به نمایش گذاشته و درک ارادت حرمت بسیار والایی را که مسلمانان برای شخص پیامبر قائلند، به جهانیان یادآور شود.

«محمدعلی حسین‌نژاد» طراح و تهیه کننده نغمه‌های محمدی در این باره می‌گوید: تاکنون فیلمبرداری فاز اول پاین روژه بین‌المللی با همکاری و مساعدت هنرمندان و سینماگران همراه در چهارده نقطه جهان اسلام به پایان رسیده و برنامه‌ریزی و تدارک برای اجرای فاز بعدی در دست انجام است.

وی ادامه می‌دهد: فیلمی که در جشنواره فجر امسال به نمایش در می‌آید با استفاده از فیلمبرداری‌ها و صدابرداری‌های انجام شده در کشورهای آفریقایی تانزانیا، کنیا، الجزایر، سودان و جزایر کومور و کشورهای هند، پاکستان، ترکیه، ترکمنستان و عراق، همچنین کشورهایی از جنوب شرقی آسیا مانند اندونزی، برونئی، و تایلند، و دو نقطه جغرافیایی ترکمن صحرا و جزیره قشم در ایران تنظیم و تدوین شده است.

حسین‌نژاد می‌افزاید: متأسفانه در فاز اول اجرای پروژه «نغمه‌های محمدی» با وجود طی‌کردن مقدمات و پژوهش‌های انجام گرفته به علت شرایط سیاسی و اجتماعی و مسائل پیش آمده امکان فیلمبرداری در کشورهای تونس، سوریه، لیبی و مصر فراهم نشد.

وی در پایان سخنان خود می‌گوید: در برنامه اجرای فاز دوم این پروژه، علاوه بر این کشورها و بسته به شرایط و امکانات امید داریم بتوانیم در کشورهای آسیای مرکزی، افغانستان، مراکش، منطقه اندلس در اسپانیا، جنوب پرتغال، منطقه بالکان و برخی دیگر از مناطق اروپا و احتمالاً در بین جوامع مسلمان ساکن آمریکای شمالی و جنوبی فیلمبرداری کنیم.

 

این فیلم هیچ‌گونه گفتار متن، مصاحبه و دیالوگی ندارد و تنها حاوی تصاویر، صدا و موسیقی است.

کارگردانانی که در تولید این فیلم همکاری داشته‌اند عبارتند از:

شهرام علیدی: بخش‌های مربوط جزیره قشم در ایران و کشورهای ترکیه، عراق، پاکستان و هند، محمودرضا ثانی: بخش‌های مربوط به کشورهای الجزایر، سودان، جزایر کومور، کنیا و تانزانیا، رضا عبیات: بخش ترکمنستان و ترکمن صحرا را  و  سیاوش ابراهیم‌زاده بخش‌های مربوط به کشورهای جنوب شرقی آسیا؛ اندونزي، برونئی و تایلند.

سایر عوامل مستند «نغمه‌های محمدی» به شرح زیر است:

تدوین و مدیریت امور پس تولید: حسین گوهری جمشیدی با همکاری سجاد پهلوان زاده/ طراحی و ترکیب صداها: سیدمحمود موسوی نژاد/‌ ساخت موسیقی: مسعود سخاوت دوست/ فیلمبرداران: محمدرضا جهان پناه، رضا عبیات، اشکان اشکانی، سیاوش ابراهیم زاده، عماد خدابخش/ صدابرداران: حسین قورچیان، حسن شبانکاره، کامبیز شاهین مقدم، امیر خلج، پیشکسوت حسامی/خوشنویسی: ایرج نعیمایی/ مدیران تولید: مهدی و مجتبی رضوانی، یوست دوردیانی/ هماهنگی تولید: مهدی حاج طالبی.

 

 

 

 

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011