جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 237 زمان انتشار : 02 خرداد 1390 16:30:00

نداي دفاع از آزادي در جشنواره كن شعاري بي‌معناست

معاون امور سينمايي وزارت ارشاد درخصوص اخراج «فون‌تريه» از جشنواره فيلم كن - كه گفته بود اسرائيل يك درد است - به «ژيل ژاكوب» رئيس اين جشنواره نامه نوشت.
نداي دفاع از آزادي در جشنواره كن شعاري بي‌معناست

به گزارشسايت سينما خبر، «جواد شمقدري» معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درخصوص اخراج «فون‌تريه» از جشنواره فيلم كن به «ژيل ژاكوب» رئيس جشنواره فيلم كن نامه نوشت.
متن كامل اين نامه به شرح زير است:

با سلام
در ابتدا مايل هستم شادماني خود را از اينكه عمر جشنواره شما به شصت و چهارمين دوره خود رسيده است به سينماگران و مردم فرهنگ دوست فرانسه تبريك بگويم. حتماً خوب به‌خاطر داريد جشنواره كن با هدف مقابله با فاشيست‌ها پا گرفت. فاشيست‌ها كساني بودند كه تنها خود را مستحق برخورداري از رفاه و حيات مي‌دانستند و حضور مخالفان خود را به هيچ وجهي حاضر نبودند تحمل كنند.
جاي تاسف دارد كه امروز شاهد هستيم پس از 64 سال، رگه‌اي از خوي همان افراد در تصميمات مسئولان جشنواره نمود پيدا مي‌كند و يكي از معتبرترين فيلمسازان اروپايي كه شايد پرافتخارترين فيلمساز باشد كه در جشنواره كن بارها با فيلم‌هايش حضور يافته است، به تيغ رفتاري متعصبانه كه ريشه در دوران قرون وسطايي دارد گرفتار و از جشنواره كن اخراج مي‌شود.

جناب آقاي ژيل ژاكوب
نمي‌دانم آزادي بيان ديگر چه مفهومي خواهد داشت. شايد لازم باشد در داير‌ةالمعارف‌ها مفهوم جديدي از آزادي بيان ارائه شود والا رفتاري كه جشنواره كن با آقاي فون تريه انجام داد و مجبورش كرد كه بارها به عذرخواهي بپردازد، انسان را به ياد گاليله مي‌اندازد كه صاحبان كليساهاي قرون وسطايي با تهديد مجبورش كردند نظريه علمي‌اش را كه زمين كروي است انكار كند.

جناب آقاي ژيل ژاكوب
بپذيريد فارغ از آنكه نسبت به اظهارات آقاي فون تريه چه نظر و ديدگاهي داريم، جشنواره كن نقطه سياهي را در تاريخ رفتارهاي خود ثبت كرد.
از اين دوره نداي دفاع از آزادي در جشنواره كن شايد شعار بي‌معنايي باشد كه براي ترميم آن سال‌ها بايد تلاش كرد.

به گزارش فارس، «فون تريه» در جلسه مطبوعات فيلمش كه در جشنواره كن برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: هيتلر كارهاي اشتباهي كرد ولي من به خوبي مي‌توانم احساسات او را درك كنم و كمي هم دلم برايش مي‌سوزد، من از يهودي‌ها حمايت مي‌كنم ولي نه زياد چون به هر حال اسرائيل يك درد است.
پس از اين گفته، جشنواره فيلم كن فون‌تريه را مجبور به عذرخواهي كرد.

جواد شمقدري - معاون وزير

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011