جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 234 زمان انتشار : 02 خرداد 1390 15:54:00
رونق سينماي ايران

رونق سينما ملي کشورمان به لحظا کيفي و کمي درسال 90

سينما ايران در اولين ماه هاي سال 90 و در آغاز اولين سال از دهه 90 همچون دهه گذشته و حتي پيشروتر از سالهاي گذشته خوش درخشيده است.
رونق سينما ملي کشورمان به لحظا کيفي و کمي درسال 90


 عبدالله باکيده کارگردان سينماي دهه 90 را سينماي پيشرو توصيف کرد و در اين باره به سايت سينما خبر باشگاه خبرنگاران گفت: اميدوارم که سينماي ما پيشروتر و پررونق تر بشود و همينطور که امروز چشم انداز قابل توجهي در متن سينماي ملي کشورمان است ماندگار و پررونق باشد.

وي افزود: اگر ما به چند سال گذشته بازگرديم و مروري داشته باشيم مي بينيم که دليل جنگ و آغاز انقلاب اسلامي شرايط به گونه اي بود که مردم و مخاطبان سينما از سينماي ايران دور بودند و هنوز آرامش ذهني به مردم بازنگشته بود، مردم دچار بحران هاي جنگ بودند و کمتر فرصت داستند پيگير سينما باشند.

 وي گفت: خوشبختانه با تفکرات و سياست هاي دولت کم کم مردم با سينما آشتي کردند و به اين جريان نزديک شدند.

 وي خاطر نشان کرد: سينماي ما در طول چند دهه پس از انقلاب رشد قابل تأملي داشته، حتي امسال فيلم هاي پرفروشي داشتيم که در ايام نوروز توجه مخاطبان سينما را به خود جلب کرد، فيلم هاي همچون جدايي نادر از سيمين، اخراجي هاي 3، که دو فيلم متفاو در دو ژانر متفاوت طنز و ملودرام اجتماعي بودند که بيشترين مخاطب و بيننده را به خود اختصاص دادند.

وي خاطر نشان کرد: ما هم بايد قصه ها و موضوعات متفاوتي را همس با خواستگاه هاي مردم پيش ببريم که ارتباط و پيوند متقابل که بين مردم و سينما به وجود آمد تقويت بشود.

وي تأکيد کرد: ما هنرمندان فاخري داريم که از کمترين امکانات بهترين استفاده ها را کرده اند و سينماي ما امسال همچون سالهاي گذشته و حتي بسيار پيشروتر درحال حرکت است.

سجادپور مديرکل ادامه ارزشيابي وزارت فرهنگ و ارشاد سالامي در ادامه مصاحبه به پيشرفت سينماي ايران در آغاز دهه 90 اشاره کرد و گفت: همانطور که مي شد پيش بيني کرد به خاطر اعمالسياست هاي خاص مديريتي درسال 89 و گسترش توليد- تنوع توليدات و وزن بندي مناسب موضوعات، براي سينماي ايران، حاصل اين کار ار درحشنواره سال 89 به عنوان ويترين توليدات سال 89 ديديم.

وي افزود: جشنواره سال 89 هم از نظر کيفيت با تعداد بسيار زيادي فيلم مواجه شد هم از نظر تنوع توليدات در همه ژانرها ما شاهد آثار خوب و با کيفيت بالايي بوديم و هم از نظر جاذبه مردمي و کيفيت و محتوا مجموعه خوبي را نشان داد.

وي تصريح کرد: طبيعتا حدث زده مي شد که اکران سال 90 هم که از همين آثار بايد تغذيه کند، اکران پربار و موفقي خواهد داشت که طليعه هايش را در همين اولين دوره اکران که فروردين ماه و کمي از ارديبهشت ماه را در برگرفت شاهد بوديم.

 وي گفت: اين اتفاق بسيار غيرقابل پيش بيني و خيره کننده بود و اين امر نشانه ايست بر اکران بسيار موفق در طول سال 90 و اين مسئله رشد سينماي کشور را رقم مي زند.

وي ادامه داد: من امسال را مجموعا سال خوبي براي سينماي ايران پيش بيني مي کنم و اين پيشرفت را گام اول مي بينم، براي اينکه بتوانيم به اهداف ديگرمان نيز درسينما برسيم.

 

در ادامه محسن علي اکبري تهيه کننده سينما و تلويزيون اشاره کرد به اينکه بحث حذف يارانه ها در جذب مخاطب بي تأثير نخواهد بود، همانطور که در 6 ماهه ي آخر سال 89 تا حدودي دچار رکود در سينماها و ريزش بخشي از تماشاگران بوديم البته فروش بالاي چند پروژه سينمايي در اکران نوروزي، نمي تواند ملاک سينما در سال 90 باشد و اين نمي تواند همان تفکر وانديشه اي که بايد در اتحاديه ي تهيه کنندگان و نيز معاونت سينماي وزارت فرهنگ براي جذب مخاطبان بيشتر و ارتباط بيشتر مردم با سينما باشد به نظر مي رسد که ملاک سينماي سال 90 را با ساير آثار سينمايي که با فروش نهچندان خوبي از سينما خداحافظي کردند، دانست.

 و اين نگراني را دو چندان مي کند که شايد در سال 90 با افت فروش و ريزش مخاطبان روبرو باشيم، پس بنابراين مسئولين بايد به دنبال راهکارهايي براي اين قضيه باشند، همچون خريد بن کارت توسط دولت و ارايه آن به صورت رايگان درسبد خانوار کارمندان دولت، تا به اين وسيله بخشي از قشر جامعه که توان خريد بليط را ندارند، هم به نوعي تشويق به حساب بيايد و از طرفي مي تواند جبران اين ريزش مخاطبان باشد.

وي در خصوص توليد و ساخت آثار فاخر سينمايي توضيح داد: بايد فرهنگ سازي کنيم در بين علاقه مندان به سينما، با توجه به فيلم هاي که ساخته شده و تاحدود زيادي به معناي فرهنگي نزديک نبوده و ضعيف بوده اند، بايد مخاطبان را عادت داد به فيلم هاي فرهنگي چه در سينما و چه رد رسانه ملي، ذائقه ي مردم را بالا ببريم.

محسن علي اکبري خاطر نشان کرد: خوشبختانه موسسه رسانه هاي تصويري نسبتا عملکرد مناسبي داشته و توانسته اند، با خريد فيلم هاي فرهنگي کمک بسيار خوبي به ارتباط مخاطبان و سينما کند.

 اميد است، ساير رسانه ها در خريد فيلم هاي فرهنگي و ارزشي به معاونت سينمايي کمک کنند و صرفا به فرک خريد فيلم هاي تجاري و گيشه اي نباشند تا با آغاز اولين اسل، از دهه 90 براي سينماي ايران با تعامل و هماهنگي بيشتر بين مسئولين فرهنگي و سينمادارن، اتفاقات خوبي براي سينماي کشورمان بيافتد.

طهماسب سهل جو منتقد سينما و تلويزيون گفت: سينماي ايران در شرايط موجود قابل پيش بيني نيست و دليليش به علت شرايط مديريتي است.

 

 

اينکه در اکران هاي نوروزي، فروش بالا داشتن يکسري فيلم ها ديگر اثار سينمايي را تحت الشعاع قرار ميدهد و اين تحت تأثير قرار گرفتن خارج از مقايسه ي بحث هاي کيفي و کمي اين آثار است.

اگر او يک طرف ما، يک موقعيت ممتازي داريم، از طرف ديگر اين موقعيت شايد درست نقطه ي مقابلش باشد، ثبات مديريتي و برنامه ريزي سينمايي در کشور ما وجود دارد. به همين علت سينماي ايران درسال 90 قابل پيش بيني نيست.

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011