جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 121439 زمان انتشار : 06 اسفند 1397 13:45:00

آمار فروش سینمای ایران به منظور پایان سوءتفاهمات شفاف‌سازی می‌شود/ آغاز به کار سامانه از فردا

سامانه فروش سینمای ایران به منظور پایان سوءتفاهمات ناشی از نبود مرجع آماری رسمی در سینما از فردا آغاز به کار می‌کند.
 آمار فروش سینمای ایران به منظور پایان سوءتفاهمات شفاف‌سازی می‌شود/ آغاز به کار سامانه از فردا

به گزارش سینماخبر  نشست خبری رونمایی از سامانه فروش سینمای ایران امروز با حضور مجید مسچی، مدیرعامل موسسه سینما شهر و منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای نشست شاهسواری به لزوم شفاف‌سازی اطلاعات آماری در سینمای ایران اشاره کرد و گفت: سالها بود که اهالی سینما و رسانه‌های مرتبط با سینما نیازمند اطلاعات آماری صحیح و قابل اتکار در حوزه فروش فیلمها بودند و بتوانند هر زمان که خواستند به این آمار دسترسی داشته باشند که در نهایت با تلاش آقای مسچی و مجموعه زیر نظر وی این امر محق شد.

مدیر عامل خانه سینما درباره نحوه آماردهی این سامانه توضیح داد: بعد از اینکه لزوم راه‌اندازی سامانه آمار فروش بین اهالی رسانه و سینما تشدید شد ما از دریچه خانه سینما درخواست خود را به سازمان سینمایی ارائه دادیم که در نهایت به رونمایی این سامانه منجر شد.

وی افزود: ممکن است در ابتدا این آمارها با سوءتفاهم و حواشی خاصی روبه‌رو شود اما در نهایت نتیجه درستی در پی خواهد داشت. البته رسانه‌ها هم برای به نتیجه رسیدن این اقدام باید به ما کمک کنند. چرا که این اقدام برای پایان دادن به سوءتفاهمات است و نباید خودش ایجاد حاشیه جدید کند.

شاهسواری تاکید کرد: ما اعتقاد داشتیم که اطلاعات باید در اختیار عموم قرار بگیرد و این اطلاعات کمک می‌کند تا در سایه یک فضای شفاف یک تحلیل منطقی حاصل شود. این آمار به جای ایجاد تضاد باید به یک اهرم منطقی برای تصمیم‌سازی تبدیل شود که سینمای ایران سالها نیازمند آن بود.

وی خاطر نشان کرد: البته سامانه مذکور از قبل وجود داشت شرکتهای پخش، سینماداران، مسئولان سینمایی و تهیه‌کنندگان به آن دسترسی داشتند اما از فردا دسترسی آن همگانی می‌شود. این اطلاعات با اطلاعاتی که از قبل ارائه می‌شد تفاوت ماهیتی ندارد. تنها جزئیات بیشتری را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. دستاورد اصلی این سامانه این است که سینمای ایران را به سمت شفافیت بیشتر هدایت کند. الته در حال حاضر هم گویا تنها سینمای ایران است که شفاف‌سازی مالی را جدی گرفته است.

در ادامه نشست مجید مسچی به توضیح سامانه پرداخت و گفت: سامانه فروش سینمای ایران تمام سینما ها و نهادهای فرهنگی که اقدام به اکران فیلم می‌کنند را پوشش می‌دهد. البته پیش از این اطلاعات وجود داشت و در اختیار افراد مرتبط قرار می‌گرفت اما به تازگی با پافشاری آقای انتظامی امکان دسترسی برای همه فراهم شده است که در این راستا و برای رفع مشکلات و سوءتفاهمات بین سینماگران خانه سینما و آقای شاهسواری کمک زیادی کردند.

مدیرعامل موسسه سینما شهر تصریح کرد: اطلاعاتی که این سامانه ارائه می‌دهد به چهار دسته تقسیم می شود. اول اطلاعات کلی سینماست و دوم اطلاعات مرتبط با ریز سینماها. اطلاعات وضعیت فروش فیلمها و وضعیت دفاتر پخش هم دیگر اطلاعاتی هستند که به واسطه این سامانه مخاطبان به آنها دسترسی پیدا می‌کنند. در نهایت احساس می‌کنیم آنچه که مورد نیاز است در سیستم در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تمام اطلاعات لازم به صورت آنلاین ارائه می‌شود و نقل و انتقال دستی وجود ندارد. البته فروش روزانه در این سیستم ممکن است با 24 ساعت تاخیر اتفاق بیافتد. البته برای ارائه و دسترسی به اطلاعات فروش دفاتر پخش در این سامانه اختلاف نپر وجود داشت اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که آمار دفاتر هم ارائه شود.

آدرس این سامانه panel.cinemashahr.ir است و مخاطبان از فردا می‌توانند با وارد کردن شماره همراه خود وارد آن شده و به اطلاعات دسترسی داشته باشند، حتی می‌شود این محدودیت وارد کردن شماره همراه را هم از سامانه حذف کرد اما این فقط برای بدست آوردن آمار مراجعه است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره نحوه دریافت اطلاعات و تصدیق صحت آنها توضیح داد: اطلاعات در سیستم های آنلاین 24 ساعته دریافت می‌شود و سیستمهای دیگر با یک بار آنلاین شدن در روز می‌توانند اطلاعات خود را ارسال کنند. اما درباره صحت اطلاعات باید بگویم این سامانه تنها به فروش بلیط استناد می‌کند و اگر دفتر پخشی اقدام به خرید بلیط کند در آمارها می‌آید اما مشخص می‌شود که یکباره این تعداد بلیط خریداری شده است. همچنین اگر یک نهاد مانند یک مدرسه با سینما توافق کند و فیلم را بدون بلیط ببینند در سامانه آورده نمی‌شود.

مسچی در ایرن باره ادامه داد: البته یک تهیه‌کننده می‌تواند با نرم افزارهایی که در اختیار دارد می‌تواند متوجه شود که فیلمش در یک سینما چند بار به نمایش درآمده است.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011