جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 119339 زمان انتشار : 02 مهر 1397 16:27:00

درهای بسته سالن هایی نمایشی بر آثار عاشورایی

مهدی کریمی کارگردان گفت:تصور می کردیم سالن ها از نمایش عاشورایی حمایت کنند اما نوبت اجرا نمی دادند.
درهای بسته سالن هایی نمایشی بر آثار عاشورایی

به گزارش سینماخبر   مهدی کریمی کارگردان نمایش «به روی نی » ؛درباره این اثر اظهار داشت: نمایش «به روی نی» نگاهی تاریخ نگارانه به ماجرای عاشورا دارد. در این اثر، داستان بعد از عاشورا را با تمرکز بر شخصیت «خولی بن یزید اصبحی» - یکی از لشکریان سپاه عمر بن سعد -می‌بینیم. بعد از حادثه کربلا و شهادت امام حسین علیه السلام، عمر سعد سر مبارک آن امام را به خولی و حمید بن مسلم می‌دهد تا آن را به سرعت برای عبیدالله بن زیاد ببرند.

وی ادامه داد: متن این اثر براساس مقتل‌های معتبر توسط سید مجید میر حسینی نوشته شده و زمان نمایش هم یک ساعت است که در این مدت کوتاه سعی کردیم با تلفیق موسیقی، فضای بعد از شهادت امام حسین علیه السلام را داشته باشیم این نمایش به صورت پرده به پرده روایت می‌شود یعنی در پرده اول خولی که در اسارت مختار درآمده و چیزی برای از دست دادن نداشت دیالوگی را می‌گوید: «بگذارید جگرتان را بیشتر بسوزانم» و پرده بعدی نمایش به زمانی می‌رسد که سر مبارک امام حسین علیه السلام به دست خولی می‌افتد.

کریمی تصریح کرد: وقتی گروه نمایشی ما شکل گرفت تصمیم گرفتیم نمایشی برای محرم اجرا کنیم و نمایش قربانی را در تماشاخانه سه نقطه اجرا کردیم نمایش «به روی نی» هم دومین اثر است که برای محرم به روی صحنه می‌بریم البته سالن برای اجرای نمایش «به روی نی» بسیار سخت پیدا شد در واقع تصور می‌کردیم سالن‌های دولتی از نمایش ما حمایت کنند، اما نوبت اجرا ندادند متاسفانه یک سالن دولتی که اسمش را نمی‌گویم فراخوان گذاشت که ۱۱ اثر عاشورایی را برای بازبینی و اجرا انتخاب کند، اما علاوه بر اینکه کار ما انتخاب نشد هیچ اثر دیگری را هم انتخاب نکردند.

وی افزود: من تعجب می‌کنم که سالن‌های نمایشی از آثارعاشورایی و مذهبی حمایت نمی‌کنند، اما سالن نمایشی بنیاد روایت فتح از ما حمایت کردند که ده شب اجرا کنیم و اگر بازخورد‌ها خوب باشد تا اربعین حسینی این اجرا ادامه پیدا کند. در این نمایش سیاوش قاسمی، علیرضا سلیمانی، راحله امیری، محمد گرگین، امین ربیعی و سونیا مرادی بازیگران این نمایش عاشورایی هستند و فرامرز صفری: آواز، محمد قشقایی: آهنگساز و نوازنده، محمد حسین زهتابچی، یاسمن تینا طهرانی، مهرزاد املشی و امید عرفانیان نوازندگی موسیقی این نمایش را بر عهده دارند.

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
پر بیننده ترین اخبار
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011