جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 117400 زمان انتشار : 19 دی 1396 13:40:00

گلایه دبیر جشنواره تجسمی فجر از نبود مکان مناسب برای عرضه آثار تجسمی/ 91 اثر هنری به مرحله مسابقه رسیدند

گلایه دبیر جشنواره تجسمی فجر از نبود مکان مناسب برای عرضه آثار تجسمی/ 91 اثر هنری به مرحله مسابقه رسیدنددبیر کل جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: امروز با وجود داشتن سرمایه‌های بزرگ در حوزه تجسمی، نمی‌توانیم آثار را در مکان مناسب به نمایش بگذاریم.
 گلایه دبیر جشنواره تجسمی فجر از نبود مکان مناسب برای عرضه آثار تجسمی/ 91 اثر هنری به مرحله مسابقه رسیدند

به گزارش سینماخبرنشست رسانه‌ای دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر صبح امروز سه شنبه ۱۹ دی با حضور مجتبی آقایی دبیر کل و جمشید حقیقت شناس دبیر هنری جشنواره در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

مجتبی آقایی دبیر کل جشنواره دهمین هنرهای تجسمی فجر در سخنانی گفت: گله مندی بزرگ من و جامعه تجسمی بحث نبود مکان مناسب برای عرضه آثار هنرهای تجسمی است. متاسفانه امروز در شرایطی هستیم که با داشتن سرمایه‌های بزرگ در حوزه تجسمی نمی توانیم کلیات آثار را به نمایش در آوریم و مجبوریم خیلی از آثار را کنار بگذاریم.

وی اظهار داشت: یک دهه را در برگزاری جشنواره تجسمی فجر پشت سر گذاشتیم و از سال آینده وارد دهه دوم خواهیم شد. رویکردی که در دوره های هشتم و نهم سیاست گذاری شده بود را در این دوره هم پیش گرفتیم. قرار بر این است که در مراسم افتتاحیه از نهادها و مسئولینی که فعالیت در حوزه تجسمی جزو وظایفشان نبود اما به اندازه فعالان تجسمی زحمت این حوزه را کشیده اند، تقدیر شود.

آقای درباره سایر برنامه های این دوره افزود: رسانه، ناشر، نگارخانه و استان برتر شناسایی و تقدیر می شوند و همچنین قرار است از آثار هنرمندانی که در 2 سال اخیر در عرصه های بین المللی هنر تجسمی مقام کسب کرده اند، نمایشگاهی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شود و افتخار آفرینی آنان مورد قدردانی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: در این دوره جشن هنرهای تجسمی در سطح ملی خواهیم داشت و همزمان 26 جشنواره تجسمی فجر برگزار می شود. در طول جشنواره یک روز استان خواهیم داشت و از 3 تن از مفاخر و استادان استانها تقدیر می شود. سرپرستی نمایشگاه استانها در تهران و شهرستانها بر عهده هنرمند انتخابی از آن استان است.

در ادامه این نشست خبری، ابراهیم حقیقت شناس دبیر هنری جشنواره تجسمی فجر گفت: امسال 10640 اثر در بخش فراخوان به دبیرخانه ارسال شد و پس از 3 مرحله بازبینی توسط داوران در نهایت 91 اثر برای نمایش نهایی انتخاب شدند.

وی افزود: در این دوره یک اثر از هر استاد که با دعوت در جشنواره حضور یافته، در موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار می‌شود و 8 هنرمند هم از کشورهای خارجی برای جشنواره دعوت شده اند.

دبیر هنری جشنواره تجسمی فجر عنوان کرد: در این دوره مسابقه اینستاگرامی هم داریم. از هر گالری هم خواسته شده که یکی از رویدادهای مهم سال و هنرمند مطرح آن رویداد در گالری را معرفی و حمایت کند.

وی ادامه داد: از آنجایی که مردم خیلی با کلمه تجسمی آشنا نیستند، ممکن است برای سالهای بعدی کلمه تجسمی را حذف و فقط بگوییم جشنواره هنری فجر.

حقیقت شناس گفت: اولین سوالی که از ما می‌پرسند این است که نمایشگاه آثار کجاست؟ بزرگ ترین مشکل هنرهای تجسمی کشور این است که کاخ جشنواره نداریم.

وی درباره موضوع آثار افزود: امسال درصد زیادی از موضوعات آثار دغدغه های زیست محیطی، کمبود آب و آلودگی هواست.

وی ادامه داد: با اینکه کپی کاری در بعضی رشته ها کامل رخنه کرده است اما به داوران اعلام شد که هر نوع کپی در آثار را به اعضای شورای هنری اطلاع دهند.

دبیر هنری جشنواره اظهار داشت: برای اینکه جایزه درخت طوبی جشنواره زرین تقویت شود، نیاز به مشارکت و همکاری فعالان تجسمی از سراسر کشور داریم و امیداست روز به روز شاهد پیشرفت های چشمگیر این حوزه باشیم.

 

 

انتهای پیام/

کلمات کلیدی: ,
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011