جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 115185 زمان انتشار : 29 خرداد 1396 10:29:00

سینمای ایران؛ همچنان درگیر مشکل کمبود سانس و سالن

فیلمنامه سینمای ایران این است؛ فیلمی به مرحله تولید می‌رسد و در مهم‌ترین مرحله یعنی در رابطه با مخاطب با معضل اکران روبرو می‌شود.
سینمای ایران؛ همچنان درگیر مشکل کمبود سانس و سالن

به گزارش سینماخبر : سرمایه‌ای خرج می‌شود، فیلمی به مرحله تولید و ساخت می‌رسد و در مهم‌ترین مرحله یعنی در رابطه با مخاطب به اکرانی نصفه و نیمه می‌رسد، این خلاصه‌ای در فیلمنامه سینمای ایران است که همچنان ادامه دارد و پایان‌بندی هم ندارد.

سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده سینما در همین رابطه می‌گوید: بسیاری از فیلم‌ها با سانس‌های دو بعد از ظهر و کمی سالن مواجه شده است هر دو این شرایط باعث شده من دو سالی در فیلمسازی سکوت کنم، و به دنبال فضا و شرایطی باشم که بتوانم حداقل فیلم‌های خودم را آنجا نمایش دهم.

تعداد تقریبی ساخت فیلم در سینمای ایران صد فیلم در یک سال است، و این در حالی است که سینمای ما همواره برای فیلم‌هایی بیشتر در ژانر‌های اجتماعی و دفاع مقدس دچار نقص در روند اکران بوده و این فیلم‌ها قربانی معضل نبود سانس خوب و کمبود سالن می‌شوند.

منیر قیدی کارگردان سینما در مورد این معضل می‌گوید: دوازده سالن ارائه می‌شود در مقابل سانس‌های بسیار فیلم‌های دیگر، با کلی سختی فیلمی مثل ویلایی‌ها خلق می‌شود و بعد با این شکل اکران می‌شود، این همان شرایطی است که شما را به عنوان یک فیلمساز بی‌انگیزه می‌کند که دیگر وقت و انرژی خود را که صرف رفتن به سمت فضا‌های تازه نبرد.

در این میان سینماداران هم شرایط خودشان را دارند و به دنبال بازار و گیشه بهتر هستند و این معضلی است که در بلندمدت می‌تواند فیلم‌های اجتماعی و دیگر ژانرها را با خطر بزرگی چون ورشکستگی مواجه کند.

هاتف علیمردانی کارگردان سینما در مورد این مسئله اظهار داشت: در همه جای دنیا سینماداران نقش مهمی دارند و آنها هستند که فیلم‌هایشان را انتخاب می‌کنند، اما حلقه فراموش شده در سینمای ما که می‌تواند به این معضل کمک کند، حمایت در تبلیغات فیلم‌هاست، اگر ما برای فیلم‌های اجتماعی و در کل فیلم‌هایی که در مقابل فیلم‌های کمدی قرار می‌گیرند حمایت‌های ویژه در زمینه تبلیغات تلویزیونی و شهری داشته باشیم وزنه این فیلم‌ها در مقابل فیلم‌های گیشه‌ای سنگین‌تر می‌شود و سینمادار هم با استقبال بیشتر مجبور به گرفتن فیلم‌هایی به جز فیلم‌های کمدی می‌شود.

ساداتیان برای برطرف کردن این معضل و ضعف در زیرساخت‌های سینما افزود: وقتی سینما در جامعه و سیستم اقتصادی ما شناخته شود و بنگاه‌های مالی آن را به رسمیت بشناسند، سینما هم به سمت صنعتی شدن حرکت می‌کند، و این همان جای خالی است که در سینمای ما وجود دارد.

در کشورهای پیشرفته به ازای هر ده هزار نفر یک سالن سینما وجود دارد و این در حالی است که در سینمای ایران این آمار به عدد هر 303 هزار نفر، یک سالن می‌رسد و با سرعتی کند که در سال‌های اخیر این آمار کمتر شده است .

منبع: باشگاه خبرنگاران

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011