جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 114263 زمان انتشار : 22 اردیبهشت 1396 09:32:00

چند نگرانی درباره نمایشگاه کتاب تهران

باید از مسئولانی که اجازه نشر و عرضه این کتاب ها را در نمایشگاه می دهند پرسید که چرا و چگونه این کتاب ها اجازه انتشار می گیرند کتابی که باید گویای ارزش ها باشد اما بی ارزشی را رواج می‌دهد باید در نمایشگاه کتاب در دسترس عموم باشد؟
چند نگرانی درباره نمایشگاه کتاب تهران

به گزارش سینماخبر، "فرهنگ به‌مثابه‌ی «هوایی است که یک ملت در آن تنفس می‌کنند و الهام‌بخش مردم در کنش‌ها و اعمال  آن‌هاست.»

اولویّت بسیار مهمّ کشور، فرهنگ است. فرهنگ از ادبیّات و هنر تا سبک زندگی تا فرهنگ عمومی تا اخلاق تا رفتار اجتماعی، شامل همه‌ی اینها است؛ ما در این زمینه‌ها تکلیف داریم، مسئولیّت داریم؛ دستگاه‌های فرهنگی ما واقعاً مسئولیّت دارند در این زمینه."
این جملات از مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ است که بارها در جلسات مختلف تاکید فراوان داشته اند، ایشان به بحث ولنگاری در حوزه فرهنگ هم تاکنون اشاره های زیادی داشته اند و از مسئولان خواسته اند که در این زمینه ورود کنند و از ورود ولنگاری به عرصه فرهنگ در حوزه های مختلف جلوگیری کنند.
این ایام ، روزهای پایانی سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در شهر آفتاب را می گذرانیم ، نمایشگاهی که با توجه به قدمت سی ساله اش باید نشان دهنده فرهنگ بومی ایران- اسلامی باشد اما باز هم امسال شاهد اتفاق هایی هستیم که دور از این فرهنگ اسلامی است.  
به عنوان نمونه در حوزه کودک و نوجوان یک مسئله ای که هر ساله تکرار می شود، پیشی گرفتن ترجمه از تالیف است؛ کتاب های خارجی که با فرهنگ ما به هیچ وجه سازگاری ندارند پیش چشم مخاطب نوجوان قرار می گیرد و در نتیجه این قهرمانان داستان های خارجی هستند که به جایگاه مطلوبی در میان افکار نوجوانان ما دست پیدا میکنند .     
مسئله دیگر که در نمایشگاه سی ام کتاب قابل توجه است، حضور داستان های زرد تالیفی در بخش عمومی است؛ داستان هایی که مخاطبان نوجوان و جوان را از صفحه های مجازی به نمایشگاه می کشاند که از این میان میتوان به عرضه کتابی در نمایشگاه اشاره کرد که روابط آزاد و بی قیدو بند جنسی و اعتیاد به الکل مورد توجه بسیاری قرا گرفته و سراسر داستان توصیف نوشیدن الکل و خوشی ها و ناخوشی های بعد از آن است، یا کتابی بدون ذکر نویسنده حاوی تصویری منسوب به امیرالمومنین علی(ع) است که در حال جنگ با موجودی عجیب الخلقه است که فارغ از محتویات کتاب و بیان اغراق آمیز برخی روایات با سلیقه ای خاص و ادبیاتی آمیخته با غلو، تصویر منقش بر روی جلد کتاب با روایات موثقه شیعه در این زمینه تفاوت های فراوان دارد.  
از سویی بر خی آثار با جنبه های سیاسی به نشر افکار برخی دگراندیشان تندرو می پردازد که اینگونه آثار برای چندمین سال پیاپی بدون هیچ مشکلی در نمایشگاه کتاب عرضه میشود، نکته جالب اینکه این ولنگاری فرهنگی در بخش انتشارات خارجی نیز به چشم می آید به طوری که که در یک کتابی درباره ادیان مختلف از جمله اسلام بدون اشاره نویسنده به پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین اقدام به معرفی افرادی چون محمدبن عبدالوهاب و ابن سینا کرده است.     
حال اینجا باید از مسئولانی که اجازه نشر و عرضه این کتاب ها را در نمایشگاه می دهند پرسید که چرا و چگونه این کتاب ها اجازه انتشار می گیرند کتابی که در دست جوانان این مرز و بوم قرار می گیرد و باید گویای ارزش ها باشد اما بی ارزشی را رواج می‌دهد چرا باید در نمایشگاه کتاب و در دسترس عموم قرار بگیرد.
در پایان تنها می توان گفت، چقدر شایسته است که مسئولان همیشه این جملات رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهند:     
"من، هم معتقدم روحیّه‌ی آزاداندیشی وجود داشته باشد، [هم] برنامه‌ریزی عادلانه باید وجود داشته باشد. نه بی‌برنامه‌گی و ولنگاری فرهنگی، نه جزم اندیشی و تحجّر و استبداد فرهنگی؛ هیچ کدام از این دو طرف قضیّه را بنده قبول ندارم. راه صحیح این است که برنامه‌ریزی کنیم، هدایت کنیم، کمک کنیم به رویش‌های خوب، و جلوی ضربه‌ها و حملات و مانند اینها را بگیریم؛ یعنی هم آفند، هم پدافند."

یادداشت از: سردار عبدالرضا آزادی

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین

فارس

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011