جستجو:
نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر : 113406 زمان انتشار : 21 فروردین 1396 08:15:00
یادداشت مهمان

«شلتر»؛ نمایشی که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود

نمایش «شلتر» به لحاظ کارگردانی ساختار و ریتم خوبی دارد و به دور از کسالت، دست مخاطب را گرفته و تا پایان مسیر به تماشاگر درباره موضوع نمایش آگاهی لازم را می‌دهد.
«شلتر»؛ نمایشی که نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود

به گزارش سینماخبر،  نمایش «شلتر» به کارگردانی امین میری می‌پردازد به یکی از معضلات جامعه با عنوان «کارتن خوابی»، دیدن این اثر مخاطب را به تفکر وا می‌دارد البته این بار با نگاهی نو و بدور از قضاوت.

«شلتر» نمایشی به نویسندگی ساناز بیان، اثری متفاوت با دیدگاهی عمیق و شفاف به مقوله کارتن خوابی دارد. در این اثر مستند که با درایت و تعمق کارگردان به دردهای بزرگ و زیر پوستی یک جامعه پرداخته می‌شود مخاطب به تنهایی بار تلخ و نفرت انگیز اعتیاد ، فاجعه تن فروشی ، بی خانمانی و جدایی دردناک مادر و فرزند را یک جا به دوش می‌کشد.

خاصه اینکه در این بین زنان که قشر آسیب پذیرتر در جامعه هستند، عهده‌دار این نقش شده‌اند. «شلتر» نمادی از جامعه و طبقه‌ای است که دور از چشم اقشار مردم زندگی می‌کنند، آنچنان که اگر در خیابان به این قشر (کارتن خواب ) برخورد کنیم در نهایت با نگاهی غم انگیز از کنار آنها رد خواهیم شد، اما با دیدن این اثر فرصت بر همگان هموار خواهد شد تا نگاهی عمیق‌تر و موشکافانه‌تر به مقوله کارتن خوابی پیدا کنند.

امین میری ،کارگردان «شلتر» این مهم را فراهم ساخت تا مخاطب در نزدیک‌ترین حالت ممکن و در یک رو در رویی بی واسطه بیننده دغدغه‌ها و رنج‌های این قشر باشد و حتی همزاد پنداری کند و این بار با تعمق از کنار این افراد بگذرد.

در این اثر کارگردان سعی بر آن دارد که به غایت، واضح و بی پرده با استناد به تمامی جزییات بی پناهی ، اعتیاد ، تن فروشی ، بیماری و آسیب‌های شدید روحی را به نمایش در آورد. به لحاظ کارگردانی «شلتر» ساختار و ریتم خوبی دارد و به دور از کسالت، دست مخاطب را گرفته و تا پایان با خود می‌برد و در این بین ضربه‌های کاری و دردناکی را که لازمه آگاهی بیننده است به او وارد می‌کند.

آنچنان که در پایان نمایش دغدغه‌ها و رنج‌های این افراد با مخاطب تقسیم می‌شود و به زعم بنده بار منفی آدم‌های پشیمان و نادمی که در نمایش به بازی گرفته شده‌اند سبک‌تر خواهد شد.

«شلتر» به یقین آخرین سرپناهی است برای آدم‌هایی را با دردهای مشترک و غم انگیز در خود پناه داده شده‌اند... آدم‌هایی را که اگر با امید در آن زندگی نکنند بی شک سرمای بی مهری و بی کسی استخوان‌شان را خواهد ترکاند. «شلتر» اثری است که نمی توان بی تفاوت از کنارش گذشت.

یادداشت از عاطفه ملایری

نویسنده، شاعر و داستان نویس

فارس

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس
آخرین اخبار

Valid XHTML 1.0 Transitional

كليه حقوق برای سینما خبر محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.

طراحی و تولید: گروه مهندسی انگاره نت. Copyright © 2011